אופטימיות

 

 
אופטימיות
מיכל יערון ואילת כץ – לעוף פסיכולוגיית ספורט מתקדמת
רגע החטאה בכדורסל הוא רגע לא נעים לשחקן הזורק. הפסד בג'ודו הוא מתסכל, וחוסר הצלחה בתרגיל התעמלות יכול להיות מאד לא נעים. ובכל זאת, אנו רואים ספורטאים קמים וממשיכים הלאה אחרי רגעים גדולים וקטנים של כשלון. מה מאפשר זאת?
מה מאפשר לאנשים להמשיך ולהאמין בעצמם? להמשיך להאמין שיצליחו ולנסות עוד ועוד?
רבים הכישורים שצריך בחיים כדי להתקדם. אחד מהם הוא תכונה נפלאה למחזיק בה ומעורר קנאה באחר. אופטימיות.

אופטימיות היא השקפת עולם הרואה בעולמנו מקום חיובי במהותו. אופטימיסטים מאמינים כי אנשים הם טובים במהותם ומאורעות בחיים הם מבשרי טוב. ההשקפה הנגדית לאופטימיות היא פסימיות.

השקפת עולמם החיובית של האופטימיסטים מובילה אותם למסקנה כי בסופו של יום, הדברים יסתדרו על הצד הטוב יותר. הדוגמה הקלאסית המובאת לעתים קרובות להבחנה בין השקפה אופטימיסטית לפסימיסטית היא זו של "מחצית הכוס המלאה, או הריקה "?האופטימיסטים כמובן יאמרו: "הכוס חצי מלאה" ואילו הפסימיסטים ישיבו: "הכוס חצי ריקה".
יתרה מכך, אופטימיים "אמיתיים" במהותם, יאמינו ביכולתם למלא את הכוס הריקה ולא רק יראו את החצי המלא. ספורטאי אמיתי, זה שיצליח, הוא זה שמאמין ביכולתו לקום ממאורעות לא טובים ומאמין כי העתיד יהיה טוב יותר וכי הוא יכול להצליח יותר.

מי שנוקט בהשקפת עולם אופטימיסטית כאידאולוגיה, עשוי להסביר התרחשויות העומדות בניגוד לתחזיתו החיובית, בכך שהאופטימיות שלו באותו מקרה לא הייתה במקומה. אך אדם כזה יטען כי אין בכוחם של "אירועים פסימיים" בכדי לערער את השקפתו האופטימית.

בעבודתי עם ספורטאים רבים, פגשתי גם פסימיים, אולם לא פגשתי פסימי שמצליח לאורך זמן. פסימי ישבר מהר מאד, ולא יצליח לעבור תקופות קשות ארוכות. אי אפשר להיות ספורטאי מצליח ללא התחשלות פסיכולוגית דרך תקופות "משבריות". ספורטאים שאין להם את הזיק של האופטימיות עם אמונה וחיוביות גדולה בלב, לא יכולים להתגבר על הקשיים הרבים ולהצליח. יתרה מכך, קריירה המכילה הצלחות רבות אינה ערובה להצלחה עתידית. מי שעל אף כל הקשיים בדרך הצליח לשרוד ולהישאר, הוא זה שיפתח את הכישרון הפסיכולוגי החשוב כל כך להצלחה בספורט. כשרון זה יבנה רק אם יש לך אופטימיות וידיעה כי העתיד טוב יותר.

חייכו והאמינו בעצמכם ובכך שהעתיד צופן לכם דברים טובים, מקסימום תצטרכו להתאכזב ולקוות שוב, ולאופטימיים, תמיד כיף לקוות....